Ile zarabia trener personalny?

//Ile zarabia trener personalny?

Ile zarabia trener personalny?

2018-12-14T16:10:55+00:00 14/12/2018|Uncategorized|

Pieniądze to temat, który nie jednego już skusił do rozpoczęcia pracy jako trener personalny. Czy to taki święty Gral finansowy, do którego warto dążyć? Czy jest to świetna alternatywa dla tych, którzy są aktywni fizycznie i szukają pomysłu na prace? A może jednak to świetny sposób na to aby się nie przepracować a zarabiać dobrą kasę? Ten artykuł będzie dotyczył perspektyw finansowych tego zawodu.

Pierwszą sprawa jaką trzeba rozważyć jest forma w jakiej pracuje trener. Wyróżniamy tutaj dwa podstawowe modele pracy. PIerwszy modelem jest praca na pełen etat, czyli bycie trenerem jako główne zajęcie zarobkowe. Warto tutaj powiedzieć, że praca na pełen etat może przyjąć dwie drogi. Wyróżniamy własną działalność gospodarczą i prace w oparciu o umowę z klubem. Drugim modelem jest model part-time job, czyli sposób na dorobienie dodatkowej gotówki oprócz głównej pracy zarobkowej. W oparciu o te przedstawione modele możemy założyć, że trener personalny pracujący w pełnym wymiarze ma perspektywę na osiągnięcie 160 godzin treningów miesięcznie. W przypadku osób, które dorabiają sobie jako trenerzy mamy do zagospodarowania około 60 godzin po głównej pracy.

Według badań z 2016 roku autorstwa Tomasza Mączki statystyczny trener personalny sprzedaje swoją usługę 85,5 zł brutto. Przyjmując takie założenie można w łatwy sposób obliczyć maksymalne zarobki trenerów. Dla trenera pracującego na własnej działalności maksymalny zysk wynosi 85,5zł * 160h = 13 680zł.  Jest to całkiem realna kwota ale warto pamiętać, że jeśli taki trener prowadzi działalność gospodarczą to jego z wyżej wymienionej zysku musi pokryć koszty prowadzenia firmy i podatków związanych z zarobkiem. W przypadku trenerów zatrudnianych w klubie możemy liczyć na % z uzyskanego przychodu. Według powyższych badań średnio w Polsce jest to 47,6% co zapewnia przychód na poziomie 13 680zł * 47,6% = 6511zł brutto.  Tutaj warto wspomnieć, że koszty zatrudnienia ponosi klub i powinny być one realnie wliczone w potrącaną prowizje. Podobne obliczenia dokonać można w przypadku pracy w niepełnym wymiarze i tak w przypadku własnej działalności gospodarczej mamy 5130zł a w przypadku współpracy z klubem 2441zł. Powyższe wyliczenia brzmią bardzo dobrze. Jednak badania wskazuje, że nie jest tak kolorowy.

Statystyczny trener personalny prowadzi miesięcznie około 50h treningów personalnych, które zapewniają mu zarobki na poziomie 2657zł netto (na rękę) w skali miesiąca. Dlaczego tak się dzieje? Rynek trenerski jest bardzo niejednorodny. Spora część trenerów to osoby początkujące nie posiadające dostatecznych kompetencji do tego aby prowadzić dużą ilość podopiecznych. Z drugiej strony na co dzień spotykam się z kolegami trenerami, którzy opowiadają, że w ciągu tygodnia poprowadzili 50 jednostek treningowych bądź więcej. Taka ilość zapewnia dużo wyższe dochody. 

Jak pokazały powyższe wyliczenia sam sposób zatrudnienia wpływa na wynik finansowy trenera. Jestem przekonany, że jeśli ktoś będzie dostatecznie pracowity i skłonny do dobrego zaplanowania biznesu spokojnie będzie prowadził więcej niż 50 treningów w miesiącu. Ale tez będzie potrafił wprowadzić odpowiednie założenia, które pozwolą mu spędzić życie nie tylko na sali treningowej.